вівторок, 5 квітня 2016 р.

ОБЧИСЛЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ РІЗНИМИ СПОСОБАМИ. ПОРІВНЯННЯ ВИРАЗІВ.

урок математики

Тема: Обчислення значень виразів різними способами.

порівняння виразів.

розвязування задач за допомогою виразу.

Мета: навчати учнів розв'язувати задачі за допомогою виразу; формувати вміння порівнювати вирази, знаходити периметр прямокутника; розвивати кмітливість; виховувати бажання надавати допомогу в складній ситуації.

Хід уроку
I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Нумо, перевір, дружок. Чи готовий ти почати урок?
II.    АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.    Перевірка домашнього завдання (с. 50, завдання 272;275)
2.    Аналіз самостійної роботи
—  Які фігури ви бачите?
—  Скільки кутів у кожного чотирикутника?
—  Знайдіть прямокутники.
III.    ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
—  Сьогодні на уроці ми будемо розв'язувати задачі, обчислювати значення виразів, знаходити периметр прямокутника.
IV.    ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 
1.     Робота за підручником (с.50-57)
Завдання 274. Робота в групах
—  Обчисліть усно. Завдання 275
Один учень біля дошки виконує і пояснює.
Завдання 276. Коментоване виконання на дошці
Запишіть вирази й обчисліть їх значення зручним способом.
•   74 зменшіть на суму чисел 8 і 4;
•   31 збільшіть на суму чисел 9 і 8;
•   суму чисел 7 і 9 збільшіть на 53;
•   суму чисел 58 і 10 зменшіть на 7.
Завдання 277. Самостійна робота
Під час перевірки учні читають рівності; нерівності, у яких поставили знак «більше»; знак «менше».
Завдання 278
Після колективного ознайомлення зі змістом задачі учні самостійно розв'язують задачі за коротким записом за допомогою виразу. Учитель перевіряє.
Завдання 279 (фронтально)
2.     Фізкультхвилинка
V.     УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1.     Обчислення значень виразів
20 + 9                      3 + 30                      45-<4 + 9)              9+ (16-15)
43-3                         33-30                       46-(14-9)                 60-(8-8)
•   В одному класі ЗО учнів, в Іншому — стільки ж. В обох класах 20 дівчаток, а решта — хлопчики. Скільки хлопчиків в обох класах?
•   Заводу потрібно 90 робітників: 50 токарів, 10 слюсарів, решта — складальники. Скільки потрібно складальників?
2.     Гра «Обчисли й обери»
Обчисліть. Випишіть вирази зі значенням 
25; 77; 99. 
13+12                  82 + (9-2)             45 + 44                   100-1                        
70 + (6-9)            62+15                    38 + 41                   30-1
3.     Офтальмологічна пауза
4.     Розв'язування логічних задач
•   Катя назбирала в парку каштани, Іванна — каштани і жолуді. Коли дівчатка перерахували свої знахідки, то виявилося, що кількість зібраного природного матеріалу в них однакова. Якого природного матеріалу дівчатка зібрали більше? (Каштанів) Менше? (Жолудів)
•   Запишіть суму п'яти непарних чисел, якщо ця сума дорівнює 25. 
(1 + З + + 5 + 7+9 = 25)
VI.   ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
—  Чого навчалися на уроці?
Як обчислити периметр прямокутника?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ С. 51, завдання 282; 283.


Конспект уроку. Складання тексту-опису сніжинки.

Тема: Складання тексту-опису сніжинки.
Мета: вчити складати текст-опис, добирати заголовок відповідно до теми, визначати кількість абзаців, використовувати виражальні засоби мови; формувати ціннісне ставлення до природи.
Обладнання: слайди зимових пейзажів, слайди-завдання.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Діти, погляньте на мене, на наших гостей, один на одного, посміхніться.
Із цих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях ми розпочнемо урок.
Сьогодні я вас приготувала сюрприз. Сядьте зручніше, заплющте очі, прислухайтесь, подивіться на дошку, (слайд – летять сніжинки, музика Чайковського «Пори року»).
Який настрій викликає побачене?
Які емоції викликала у вас музика?
Чи можете спрогнозувати про що, на вашу думку, ми будемо говорити на уроці?
Що допомогло вам це визначити?
II. Повідомлення теми, мети уроку
Художники малюють фарбами, музиканти – нотами, письменники – словами.
Сьогодні ми будемо письменниками, попробуємо скласти твір-опис сніжинки.
III. Підготовчий етап
  1. Повторення вивченого про текст.
Щоб наша робота була вдалою давайте пригадаємо, які види текстів ви знаєте (слайди: текст-розповідь, текст-міркування, текст-опис).
Про що говориться в тексті-розповіді, в тексті-міркувань, в тексті-описі? (таблицю)
З яких частин складається текст? (слайд у вигляді будиночка).
Скільки речень у зачині? Скільки в кінцівці? Про що писати в кінцівці? Яка найбільша частина в тексті?
  1. Загадка
Ніжна зірка, сніжно біла,
На рукав згори летіла
Поки ніс її сюди,
Стала краплею води (сніжинка)
  1. Інформація про сніг
З чого зроблений сніжинка?
Звідки летить?
Хто зробив з води сніжинку?
Як це відбувається?
  1. Сніг очима людей різних професій
Що думає про сніг двірник?
А що думає композитор?
  1. Як звучить зима (звучить аудіо запис скрип снігу)
Що це за звук?
А коли сніг скрипить? І чому?
IV. Опрацювання тексту-зразка «Зимова казка».
Послухайте як письменник написав про сніжинку.
  1. Слухання тексту
Повітря стало холоднішим. Закружляли у веселому танку найдрібніші сніжинки. Ніжні льодяні кристалики найрізноманітніших візерунків і розмірів кружляють у небі. Жодна не схожа на свою сусідку: одна менша, друга більша, одна має складні візерунки, друга – ще складніші.
Є в природі сніжинки – крихітки, вони випадають там, де найсильніші морози. Трапляються сніжинки – велетні. Та це велика рідкість. У переважній кількості сніжинки невеличкі. Найчастіше вони бувають у формі різних зірочок, пелюсток дивовижної квітки, орнаменту, стрілочок.
Важко описати всю красу і багатство цих найтонших витворів природи.
2. Бесіда за змістом тексту
- Що нового дізнались із тексту про сніжинки?
- Придумайте заголовок до тексту.
3. Як бачить сніжинку фотограф (слайди сніжинок).
Діти, давайте підпишемо кожен сніжинку, яка йому сподобалась.

Ви послухали зиму, і можна сказати,
Що ви вже готові фантазувати.
То ж уявіть, ніби вас, діточок,
Хтось перевтілив, наприклад, в ...сніжок,
V. Вибір варіантів
1 Варіант – працюють самостійно
2 Варіант – працюють з вчителем
VI. Мовленнєва підготовка до написання тексту.
I етап
1 варіант. Завдання №1 Самостійний добір слів до слова сніжинка (Яка?)
2 варіант. Завдання №2 Вибрати слова-дії предметів, що пов'язані зі словом сніжинка.
Перевірка всіх завдань
II етап
1 варіант. Завдання №3 Скласти загадку про сніжинку
Біле, як…..
Пухнасте як……..
Крил………
А гарно…..


2 варіант. Завдання №4 Скласти загадку про сніжинку, використовуючи слова із довідки.
На чорну землю ми …..
Накрили килимом ……
А ще мереживом ……
Милуйтесь нами, любі …….
Адже не гірші ми за ……..
Слова для довідки (упали, сріблястим, квіти, пухнастим, діти)
Перевірка всіх завдань
III етап
1 варіант. Завдання №5 Придумати з чим порівняти сніжинку.
2 варіант. Завдання №6 Вибрати і підкреслити порівняння
Ой лукава буває зима!
Спершу то ніби нічого, навіть утішно: кружляють у повітрі сніжинки, як літачки. Але потім повалить густий лапатий сніг, як вадмежа лапа.
Перевірка всіх завдань
Словникова робота
Снігопад — випадіння снігу з хмар.
Пухкий сніг, що падає більшими пластівцями називають "лапатим".
метелиця — сильний вітер зі снігом; заметіль, хуртовина.
Граматична робота: написання слів: легка, срібно-біла.
VIII. Опрацювання плану
  1. Прихід зими.
  2. Де народилася сніжинка?
  3. Яка вона була?
  4. З чим можна її порівняти?
  5. Куди летять сніжинки?
  6. Яке враження від сніжинок?
IХ. Самостійне написання твору
1 варіант (самостійно)
2 варіант (за опорними словами)
Завітала, гості, зима – чарівниця.
Снігова хмара, народилася, дивна зірочка, вона, легка, ніжна, прозора, маленька, як пух, срібно-біла, затанцювала, у повітрі, кружляла, снігопадом, покривала, землю, білою, ковдрою.
Створила, зима, красу.
Х. Взаємоперевірка.
ХI. Читання написаних творів.
ХII. Підсумок.
Чи досягнули ми мети уроку?
Якщо ви задоволені своє роботою і відчуваєте, що ступили крок до успіху – візьміть велику сніжинку, а якщо відчуваєте, що треба ще попрацювати – меншу.
Ви молодці!
Ми молодці!




Виховна година «Збережи здоров’я та й на все життя»

Виховна година
«Збережи здоров’я та й на все життя»
 
Мета: Поглибити знання учнів про здоров’я, здоровий спосіб життя. Визначити залежність здоров’я людини від соціальних, кліматичних умов, зовнішніх чинників, впливу шкідливих звичок. Навчити обґрунтовувати необхідність дбайливого та бережливого ставлення до свого здоров’я. Сприяти формуванню навичок здорового способу.
                                                     
                                  Хід заняття 
Вступ. Вітаючись, ми, зазвичай, кажемо: «Здрастуйте!», «Доброго здоров’я!». Таким чином ми бажаємо одне одному здоров’я. У давнину казали: «Здоров’я — це нічого, але все без здоров’я — ніщо». Як правило, людина, яка ніколи не хворіла, зовсім не береже свого здоров’я. Тіло безвідмовно служить нам, і ми навіть не уявляємо, що може бути якось інакше. (слайд 1)
Відгадайте загадку: «Коли воно є, ми марно тратимо, не дбаємо, а коли його не стане – віддали б усе, щоб повернути назад.» (слайд 2)
 Ви вже зрозуміли, що ми сьогодні поговоримо про здоров’я. (слайд 3)
Вправа «Мікрофон» 
 - Що ж таке здоров’я? (слайд 4)
 (Після обговорення один із учнів зачитує визначення поняття здоров’я, що його дає Всесвітня організація охорони здоров’я.) 
 Учень. Здоров’я — це стан повного фізичного, духовного й соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб чи фізичних вад. Основною метою здоров’я є повноцінне життя й активне довголіття. 
 Учитель. У всі часи люди приділяли увагу своєму здоров’ю, піклувалися про нього, винаходили все нові й нові ліки від хвороб та всілякі способи, за допомогою яких можна було зміцнити свій організм і залишатися бадьорими впродовж багатьох років. Наші предки вважали, що хвороби людям приносять злі духи, так звані чорні сили (відьми, чаклуни). Ще хвороби пов’язували з карою богів, рятуючись від якої люди намагалися задобрити їх дарами й жертвами. Серед своїх богів давні греки з особливою шаною ставилися до бога лікування Асклепія та його доньок — Гігіеї (богині здоров’я) та Панацеї (з грец.— всезцілителька). Перша вміла запобігати захворюванням (звідси назва галузі медицини, що розробляє й впроваджує методи запобігання захворюванням,— гігієна), а друга лікувала та зцілювала людей від усіх хвороб (звідси й вислів: «Панацея від усіх бід»).
 Одному видатному лікареві Стародавнього Сходу належать такі слова: «Головним скарбом життя є не землі, що ти завоював, не багатства, що є в тебе в скринях… Головним скарбом життя є здоров’я, і щоб його зберегти, потрібно багато чого знати». 
- Як ви розумієте ці слова? 
 Учитель. Уявлення нашого народу про здоров’я відображені в усній народній творчості, зокрема в прислів’ях та приказках.
 Послухайте їх. 
 Здоров’я не купиш — його розум дарує. 
 Як немає сили, то й світ немилий. 
 Здоровому все здорово. 
 Глянь на вид — та й питай здоров’я. 
 Бережи одяг, доки новий, а здоров’я — доки молодий. 
 Нема щастя без здоров’я. 
 Весела думка — половина здоров’я. 
Хвороб безліч, а здоров’я одне. 
 Бережіть здоров’я — його в крамниці не купиш. 
 Держи голову в холоді, а ноги в теплі — будеш жить вік на землі. 
 Здоров’я входить золотниками, а виходить пудами. 
 Здоров’я в порядку — дякуй зарядці. 
 Здоров’я маємо — не дбаємо, а втративши — плачемо. 
 Хто міцний плечем, тому й ноша не страшна. 
 Бережи одежу знову, а здоров’я змолоду. 
 Ліків тисячі, а здоров’я одне. 
 Хто спортом займається, той сили набирається. 
 Рухайся більше — проживеш довше. 
 Ніхто не подбає про тебе краще, ніж ти сам. 
 Здоров’я не купиш. 
 Держи ноги в теплі, голову в холоді, а живіт у голоді — не будеш хворіть, будеш довго жить. 
 Здоров’ю ціни немає. 
 Не бігаєш здоровим, побіжиш, коли захворієш. 
 Як дитина бігає і грається, так і їй здоров’я усміхається. 
 - Яке із цих прислів’їв вам запам’яталося найбільше? 
Творча вправа «Віночок здоров’я» 
 Учитель ділить дітей на групи й показує їм віночок із квітів. Потім він роздає стрічки до віночка (кольорові смужки паперу) і знайомить усіх із завданням. Гравцям потрібно визначити, що допомагає людині бути здоровою, як вони будуть берегти своє здоров’я та що для цього робитимуть. Відповіді слід написати на стрічках (на кольорових смужках паперу). Виконавши завдання, діти прикріплюють стрічки до віночка. 
Учитель. Здоров’я — запорука щастя й повноцінного життя. І навіть якщо ви почуваєтеся добре, усе одно слід пам’ятати про те, що про здоров’я потрібно дбати змалечку й повсякчас. (слайд 5) Щоденна турбота про збереження й зміцнення здоров’я є здоровим способом життя. 
 Чи будемо ми здорові — великою мірою залежить від нас самих. Це підтверджують і дослідження вчених: серед чинників, від яких залежить здоров’я людини, котра мешкає в цивілізованій країні в умовах миру, за відсутності природних катаклізмів (землетрусів, повеней, засух), приблизно 20 % припадає на економічні умови, 20 % — на спадковість і генетичні порушення, 10 % — на розвиток медицини та якість медичного обслуговування, а близько 50 % припадає на спосіб життя людини, на її ставлення до власного життя. Отже, наше життя в наших руках. 
 Учені довели, що людині відпущено для життя на землі від 150 років і більше. А чому ж тоді ми живемо в кращому разі 70 і вже в 50—60 років маємо купу хвороб, які заробили через своє безвідповідальне ставлення до власного здоров’я, лінощі й небажання працювати над собою? (слайд 6)
 Запитання: 
 Що найбільше впливає на зміцнення та збереження здоров’я? 
 Що виснажує здоров’я? 
 Які люди хворіють найчастіше? 
 Що треба робити, якщо хочеш бути здоровим? 
 Що таке здоровий спосіб життя? 
Вправа «Шлях до здорового життя» 
 Діти, поділившись на групи, складають план здорового способу життя або наводять приклади поведінки, які сприяють покращенню здоров’я. Після цього вчитель пропонує дітям зачитати свої плани й об’єднує всі пропозиції в один «шлях до здорового життя», який зображує на дошці або великому аркуші паперу: 
 заняття фізичною культурою, зарядкою, туризмом; 
 загартовування; 
 правильний режим навчання та відпочинку; 
 здорове харчування; 
 відсутність шкідливих звичок; 
 сприятливий психологічний клімат у стосунках із людьми; 
 бережливе ставлення до природи; 
 заняття улюбленою справою. 
Учень. 
 Повинні завжди люди робити вірний шаг, 
 Здоровим має бути і тіло, і душа. 
 Вода, повітря, сонце, зарядка, спорт, режим: 
 Радій життю, мій друже! Здоров’я бережи! 
 Учитель. У Японії та Китаї співчутливе ставлення до хворого зовсім не обов’язкове. Навпаки, хворобу там сприймають як показник слабкості не стільки тіла, скільки духу. Ось чому людина, яка часто хворіє, у них небажана в будь-якому колективі. Там із давніх-давен вважають, що сильні духом, а отже, здорові люди не повинні скаржитися на своє здоров’я.  За даними соціологічних досліджень, у світі стає дедалі більше свідомої молоді, яка скеровує себе на здоровий спосіб життя, тобто більш відповідально ставиться до свого здоров’я, адже саме воно і є тим ключем, який відчиняє двері до всіх можливостей — можливостей прагнути й досягати, омріювати й здійснювати, реалізовувати й розвивати себе. 
Практична робота (слайд 7)
Якщо хочеш бути здоровим, то …
Якщо хочеш бути красивим, то …
Якщо хочеш бути розумним, то…
 Гра - змагання «Хто швидше?» (слайд 8)
 В здоровому тілі  -       за гроші не купиш.
 Хворіють діти –            дорожче золота.
 Бережи одежу знову,     все здорово.
 Здоровому –                   а здоров’я змолоду.
 Здоров’я –                        хворіє нація.
 Здоров’я -                         здоровий дух.
Підсумки. (слайд 9)
 Чому потрібно берегти здоров’я?
 Про що ми дізналися на виховній годині?
Бережіть здоров’я, зміцнюйте й примножуйте йо¬го. І пам’ятайте про те, що здоров’я — найцінніший скарб, і від вас залежить, чи зумієте ви зберегти його на довгі роки. (слайд 10)
 Учень. 
 Знає воїн і лікар, 
 Столяр і хлібороб — 
 Краще одне здоров’я, 
 Ніж багато хвороб. 
 Учень. 
 Краще хай посмішка сяє, 
 Ніж з болячками бій. 
 Краще хай пісня лунає, 
 Аніж розмови про біль. 
 Учень. 
 Людина має радіти 
 Тому, що природа дає. 
 Розумному треба вміти 
 Слухати тіло своє. 
 Учень. 
 Дурня усяка хвороба 
 Завжди підстереже. 
 Тож бережи здоров’я, 
 Й воно тебе збереже.