вівторок, 5 квітня 2016 р.

Конспект уроку. Складання тексту-опису сніжинки.

Тема: Складання тексту-опису сніжинки.
Мета: вчити складати текст-опис, добирати заголовок відповідно до теми, визначати кількість абзаців, використовувати виражальні засоби мови; формувати ціннісне ставлення до природи.
Обладнання: слайди зимових пейзажів, слайди-завдання.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Діти, погляньте на мене, на наших гостей, один на одного, посміхніться.
Із цих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях ми розпочнемо урок.
Сьогодні я вас приготувала сюрприз. Сядьте зручніше, заплющте очі, прислухайтесь, подивіться на дошку, (слайд – летять сніжинки, музика Чайковського «Пори року»).
Який настрій викликає побачене?
Які емоції викликала у вас музика?
Чи можете спрогнозувати про що, на вашу думку, ми будемо говорити на уроці?
Що допомогло вам це визначити?
II. Повідомлення теми, мети уроку
Художники малюють фарбами, музиканти – нотами, письменники – словами.
Сьогодні ми будемо письменниками, попробуємо скласти твір-опис сніжинки.
III. Підготовчий етап
  1. Повторення вивченого про текст.
Щоб наша робота була вдалою давайте пригадаємо, які види текстів ви знаєте (слайди: текст-розповідь, текст-міркування, текст-опис).
Про що говориться в тексті-розповіді, в тексті-міркувань, в тексті-описі? (таблицю)
З яких частин складається текст? (слайд у вигляді будиночка).
Скільки речень у зачині? Скільки в кінцівці? Про що писати в кінцівці? Яка найбільша частина в тексті?
  1. Загадка
Ніжна зірка, сніжно біла,
На рукав згори летіла
Поки ніс її сюди,
Стала краплею води (сніжинка)
  1. Інформація про сніг
З чого зроблений сніжинка?
Звідки летить?
Хто зробив з води сніжинку?
Як це відбувається?
  1. Сніг очима людей різних професій
Що думає про сніг двірник?
А що думає композитор?
  1. Як звучить зима (звучить аудіо запис скрип снігу)
Що це за звук?
А коли сніг скрипить? І чому?
IV. Опрацювання тексту-зразка «Зимова казка».
Послухайте як письменник написав про сніжинку.
  1. Слухання тексту
Повітря стало холоднішим. Закружляли у веселому танку найдрібніші сніжинки. Ніжні льодяні кристалики найрізноманітніших візерунків і розмірів кружляють у небі. Жодна не схожа на свою сусідку: одна менша, друга більша, одна має складні візерунки, друга – ще складніші.
Є в природі сніжинки – крихітки, вони випадають там, де найсильніші морози. Трапляються сніжинки – велетні. Та це велика рідкість. У переважній кількості сніжинки невеличкі. Найчастіше вони бувають у формі різних зірочок, пелюсток дивовижної квітки, орнаменту, стрілочок.
Важко описати всю красу і багатство цих найтонших витворів природи.
2. Бесіда за змістом тексту
- Що нового дізнались із тексту про сніжинки?
- Придумайте заголовок до тексту.
3. Як бачить сніжинку фотограф (слайди сніжинок).
Діти, давайте підпишемо кожен сніжинку, яка йому сподобалась.

Ви послухали зиму, і можна сказати,
Що ви вже готові фантазувати.
То ж уявіть, ніби вас, діточок,
Хтось перевтілив, наприклад, в ...сніжок,
V. Вибір варіантів
1 Варіант – працюють самостійно
2 Варіант – працюють з вчителем
VI. Мовленнєва підготовка до написання тексту.
I етап
1 варіант. Завдання №1 Самостійний добір слів до слова сніжинка (Яка?)
2 варіант. Завдання №2 Вибрати слова-дії предметів, що пов'язані зі словом сніжинка.
Перевірка всіх завдань
II етап
1 варіант. Завдання №3 Скласти загадку про сніжинку
Біле, як…..
Пухнасте як……..
Крил………
А гарно…..


2 варіант. Завдання №4 Скласти загадку про сніжинку, використовуючи слова із довідки.
На чорну землю ми …..
Накрили килимом ……
А ще мереживом ……
Милуйтесь нами, любі …….
Адже не гірші ми за ……..
Слова для довідки (упали, сріблястим, квіти, пухнастим, діти)
Перевірка всіх завдань
III етап
1 варіант. Завдання №5 Придумати з чим порівняти сніжинку.
2 варіант. Завдання №6 Вибрати і підкреслити порівняння
Ой лукава буває зима!
Спершу то ніби нічого, навіть утішно: кружляють у повітрі сніжинки, як літачки. Але потім повалить густий лапатий сніг, як вадмежа лапа.
Перевірка всіх завдань
Словникова робота
Снігопад — випадіння снігу з хмар.
Пухкий сніг, що падає більшими пластівцями називають "лапатим".
метелиця — сильний вітер зі снігом; заметіль, хуртовина.
Граматична робота: написання слів: легка, срібно-біла.
VIII. Опрацювання плану
  1. Прихід зими.
  2. Де народилася сніжинка?
  3. Яка вона була?
  4. З чим можна її порівняти?
  5. Куди летять сніжинки?
  6. Яке враження від сніжинок?
IХ. Самостійне написання твору
1 варіант (самостійно)
2 варіант (за опорними словами)
Завітала, гості, зима – чарівниця.
Снігова хмара, народилася, дивна зірочка, вона, легка, ніжна, прозора, маленька, як пух, срібно-біла, затанцювала, у повітрі, кружляла, снігопадом, покривала, землю, білою, ковдрою.
Створила, зима, красу.
Х. Взаємоперевірка.
ХI. Читання написаних творів.
ХII. Підсумок.
Чи досягнули ми мети уроку?
Якщо ви задоволені своє роботою і відчуваєте, що ступили крок до успіху – візьміть велику сніжинку, а якщо відчуваєте, що треба ще попрацювати – меншу.
Ви молодці!
Ми молодці!




1 коментар: