Тема:
Складання тексту-опису сніжинки.
Мета:
вчити складати текст-опис, добирати
заголовок відповідно до теми, визначати
кількість абзаців, використовувати
виражальні засоби мови; формувати
ціннісне ставлення до природи.
Обладнання:
слайди зимових пейзажів, слайди-завдання.
Хід
уроку
I.
Організаційний момент
Діти,
погляньте на мене, на наших гостей, один
на одного, посміхніться.
Із
цих промінчиків добра, що заіскрилися
на ваших обличчях ми розпочнемо урок.
Сьогодні
я вас приготувала сюрприз. Сядьте
зручніше, заплющте очі, прислухайтесь,
подивіться на дошку, (слайд – летять
сніжинки, музика Чайковського «Пори
року»).
Який
настрій викликає побачене?
Які
емоції викликала у вас музика?
Чи
можете спрогнозувати про що, на вашу
думку, ми будемо говорити на уроці?
Що
допомогло вам це визначити?
II.
Повідомлення теми, мети уроку
Художники
малюють фарбами, музиканти – нотами,
письменники – словами.
Сьогодні
ми будемо письменниками, попробуємо
скласти твір-опис сніжинки.
III.
Підготовчий етап
-
Повторення вивченого про текст.
Щоб
наша робота була вдалою давайте
пригадаємо, які види текстів ви знаєте
(слайди: текст-розповідь, текст-міркування,
текст-опис).
Про
що говориться в тексті-розповіді, в
тексті-міркувань, в тексті-описі?
(таблицю)
З
яких частин складається текст? (слайд
у вигляді будиночка).
Скільки
речень у зачині? Скільки в кінцівці? Про
що писати в кінцівці? Яка найбільша
частина в тексті?
-
Загадка
Ніжна
зірка, сніжно біла,
На
рукав згори летіла
Поки
ніс її сюди,
Стала
краплею води (сніжинка)
-
Інформація про сніг
З
чого зроблений сніжинка?
Звідки
летить?
Хто
зробив з води сніжинку?
Як
це відбувається?
-
Сніг очима людей різних професій
Що
думає про сніг двірник?
А
що думає композитор?
-
Як звучить зима (звучить аудіо запис скрип снігу)
Що
це за звук?
А
коли сніг скрипить? І чому?
IV.
Опрацювання тексту-зразка «Зимова
казка».
Послухайте
як письменник написав про сніжинку.
-
Слухання тексту
Повітря
стало холоднішим. Закружляли у веселому
танку найдрібніші сніжинки. Ніжні
льодяні кристалики найрізноманітніших
візерунків і розмірів кружляють у небі.
Жодна не схожа на свою сусідку: одна
менша, друга більша, одна має складні
візерунки, друга – ще складніші.
Є
в природі сніжинки – крихітки, вони
випадають
там,
де найсильніші морози. Трапляються
сніжинки – велетні.
Та це велика рідкість. У переважній
кількості сніжинки невеличкі. Найчастіше
вони бувають у формі різних зірочок,
пелюсток дивовижної квітки, орнаменту,
стрілочок.
Важко
описати всю красу і багатство цих
найтонших витворів природи.
2.
Бесіда
за змістом тексту
-
Що нового дізнались із тексту про
сніжинки?
-
Придумайте заголовок до тексту.
3.
Як бачить сніжинку фотограф (слайди
сніжинок).
Діти,
давайте підпишемо кожен сніжинку, яка
йому сподобалась.
Ви
послухали зиму, і можна сказати,
Що
ви вже готові фантазувати.
То
ж уявіть, ніби вас, діточок,
Хтось
перевтілив, наприклад, в ...сніжок,
V.
Вибір варіантів
1
Варіант – працюють самостійно
2
Варіант – працюють з вчителем
VI.
Мовленнєва підготовка до написання
тексту.
I
етап
1
варіант. Завдання
№1
Самостійний добір слів до слова сніжинка
(Яка?)
2
варіант. Завдання
№2 Вибрати
слова-дії предметів, що пов'язані зі
словом сніжинка.
Перевірка
всіх завдань
II
етап
1
варіант. Завдання
№3
Скласти загадку про сніжинку
Біле,
як…..
Пухнасте
як……..
Крил………
А
гарно…..
2
варіант. Завдання
№4 Скласти
загадку про сніжинку, використовуючи
слова із довідки.
На
чорну землю ми …..
Накрили
килимом ……
А
ще мереживом ……
Милуйтесь
нами, любі …….
Адже
не гірші ми за ……..
Слова
для довідки (упали, сріблястим, квіти,
пухнастим, діти)
Перевірка
всіх завдань
III
етап
1
варіант. Завдання
№5
Придумати з чим порівняти сніжинку.
2
варіант. Завдання
№6
Вибрати і підкреслити порівняння
Ой
лукава буває зима!
Спершу
то ніби нічого, навіть утішно: кружляють
у повітрі сніжинки, як літачки. Але потім
повалить густий лапатий сніг, як вадмежа
лапа.
Перевірка
всіх завдань
Словникова
робота
метелиця —
сильний вітер зі снігом; заметіль,
хуртовина.
Граматична
робота:
написання слів: легка,
срібно-біла.
VIII.
Опрацювання плану
-
Прихід зими.
-
Де народилася сніжинка?
-
Яка вона була?
-
З чим можна її порівняти?
-
Куди летять сніжинки?
-
Яке враження від сніжинок?
IХ.
Самостійне написання твору
1
варіант (самостійно)
2
варіант (за
опорними словами)
Завітала,
гості, зима – чарівниця.
Снігова
хмара, народилася, дивна зірочка, вона,
легка, ніжна, прозора, маленька, як пух,
срібно-біла, затанцювала, у повітрі,
кружляла, снігопадом, покривала, землю,
білою, ковдрою.
Створила,
зима, красу.
Х.
Взаємоперевірка.
ХI.
Читання написаних творів.
ХII.
Підсумок.
Чи
досягнули ми мети уроку?
Якщо
ви задоволені своє роботою і відчуваєте,
що ступили крок до успіху – візьміть
велику сніжинку, а якщо відчуваєте, що
треба ще попрацювати – меншу.
Ви
молодці!
Ми
молодці!
Дякую щиро. Дуже корисно і конструктивно
ВідповістиВидалити